Interjú Jurás Lászlóval

Jurás László 2009 óta a Budafok-Tétény Általános Ipartestület elnöke, Rózsavölgy önkormányzati képviselője, vállalkozó és büszke családapa. A múltról, a jelenről és a jövőbeli terveiről kérdeztük

Mesélne pár szót a kerülethez való kötődéséről?

A 11. kerületben nőttem fel. 1988-ban költöztem ide a szüleimmel, azóta lakom Budafokon, idestova 34 éve. Nagyon megszerettem ezt a kerületet, mivel az a szlogen, hogy “kisváros a nagyvárosban”, tényleg rendkívüli módon illik rá. Szeretem azt, hogy egy kicsit falusias, kisvárosi körülmények között élek, mégis a főváros részeként, Budapest minden előnyével együtt.

Budafok melyik részén él és mivel foglalkozik?

Rózsavölgyben élek egy többgenerációs családi házban. 1995-ben megvásároltam a völgy közepében lévő, ma Tescoként üzemelő ingatlant, amit 1995-től CBA-ként  üzemeltettünk a családommal. Ennek köszönhetően személyes kapcsolatba kerültem Rózsavölgy lakosaival. Ezt a üzletet 16 évig vezettem, mielőtt bérbe adtam a  Tesco-nak, de én azt gondolom, hogy abban az időben a rózsavölgyi lakosság 80% százalékát ismertem, hisz a többségük rendszeres vásárlónk volt.


Hogyan és mikor lett vállalkozó?

1991-ben leszereltem a katonaságtól, azonnal vállalkozásba kezdtem. Nem dolgoztam soha semmilyen cégnél, nem voltam alkalmazotti viszonyban sehol.
Egy csomagküldő szolgálatot hoztam létre megelőzve a koromat, ami akkorára nőtt, hogy 50 dolgozónak adtam munkát és az országban nyolc telephellyel is rendelkezett a cégem.

Ebben az időszakban a piac sajnos még nem fogadta be a magán csomagküldő vállalkozásokat. A Posta volt az egyetlen, amely csomagküldéssel foglalkozott. Ezt a vállalkozást 1995-ben fejeztem be, és mentem át a kereskedelembe, akkor vásároltam meg a már említett üzletet.

A csomagküldés, mint szolgáltatás az 1997-98 as időszakban indult el igazán a magáncégeknél. Tehát én ezért mindig azt mondom, hogy megelőztem a koromat, de sajnos nem tudtam egyszerűen piacot találni, mivel minden cég, akit felkerestem, azzal hárított el, hogy “mi a postával szállítunk”. De nem panaszkodom, mert ez az időszak alapozta meg a későbbi életem biztonságát.

A kereskedelem mellett más tevékenységgel is foglalkozott?

A kereskedelem mellett még 2006-ban az építőiparban kezdtem el tevékenykedni. 

Ez is érdekes történet, úgy kezdődött, hogy az üzletemet építettem át. Két szakemberrel végeztettem el ezt a munkát. Egy nyáron keresztül tartott a felújítás, és többen odajöttek, hogy ilyen- olyan munka lenne náluk, tudnánk e vállalni? Akkor döbbentem rá, hogy mekkora igény van az építőipari munkákra. Ekkor belevágtam az építőiparba.  Volt olyan időszak, hogy 25 fő munkavállalót foglalkoztattam. A megbízhatóságomnak hála a legnagyobb megrendelőm Katolikus Egyház lett, és így az országban több egyházi épületet építettünk vagy újítottunk fel. Budafokon az Isten Ige Társaság altemplomának én voltam a kivitelezője.

Nagyon szép munka, büszke is vagyok rá.

Ebből jött egy nagy lehetőség, felkértek 2008-ban, hogy Szerbiában alapítsak céget, ahol huszonkét alkalmazottal szintén templomokat újítottunk fel, illetve építettünk újakat. A legnagyobb sikeremnek, és szakmai csúcsomnak tartom, a Fehértemplom, felújítását  Bela Crkva nevezetű helységben. Ez egy Mária Terézia idejében épült templom, melynek teljes külső, belső, és tető felújítását jelentette. A teljes beruházást az Egyesült Államok finanszírozta. 2012-ben cégemet eladtam, mivel a rengeteg utazást már nem tudtam tovább vállalni a családom miatt.


Mióta tölti be az Ipartestület elnöki pozícióját?

Én 2006-ben léptem be az Ipartestületbe és 2009-ben választottak meg elnöknek. Már a belépésem pillanatában fantáziát láttam a rendezvényteremben, és van is bennem egy pici rajongás a rendezvényszervezés iránt, ami azóta töretlen.

Mesélne pár szót az ipartestületi elnökségéről, feladatairól?

Az elmúlt 13 évemet inkább 3 részre bontanám. Az első időszakban az volt a feladatunk, az elnökségnek és nekem, hogy a nyakunkon maradt tízmilliós tartozást mihamarabb rendezni tudjuk. Ott lebegett felettünk Demoklész kardja, mert olyan szintre jutott a tartozás, hogy végrehajtás alá került az épület. Ezt kölcsönökkel ugyan, de sikerült rendeznünk. Amikor ezen túl voltunk, jött a második etap. Próbáltunk életet vinni az Ipartestület épületébe, de a házunk annyira korszerűtlen és omladozó volt, hogy esélytelennek tűnt, hogy itt bármi nagyot is tudjunk álmodni. Ez egy vegetációs időszak volt. Egyszerűen nem tudtunk mihez nyúlni, hogy ez a helyzet megoldódjon. Csak toldozgattuk, foltozgattuk az épületet, hogy minden rendben legyen, de nem ez volt a legjobb megoldás.  Ez lenne a középső időszak.

az iaprtestület székházának régi villanyórája
Ilyen volt…
az ipartesület székházának korszerű, felújított villanyórája
Ilyen lett!

A harmadik időszak pedig 2019-től kezdődik, amikor is sikerült az önkormányzattal mindkettőnk és a kerület számára is előnyös szerződést kötni, amivel tulajdonképpen egy új lendületet kapott az Ipartestület, megújult a székház, ennek épp most van a második üteme. Most már egyre több, jobb és színvonalasabb programot tudunk szervezni. Természetesen ehhez kapunk önkormányzati támogatásokat is, bizonyos feladatok átvállalása miatt.

Az ipartestület omladozó székháza
Az Ipartestület Székháza felújítás előtt
Az Ipartestület korszerűen felújított Székházának épülete esti fényekben
Az Ipartestület Székháza felújítás után

Hogyan profitálhat egy kerületi iparos a megújult székházzal?

Én azt gondolom, hogy nagyon megváltozott az, ami miatt ez a szervezet az 1930-as években létrejött. Akkor ez volt a módja a személyes találkozásoknak. Nem volt telefon, nem volt internet, nem volt weboldal, nem volt semmi, ahol ezek az emberek tarthatták volna kapcsolatot, akár szakmailag, akár barátilag. Erre szolgáltak a civil egyesületek, így az Ipartestület is. Elérhetővé tette és összefogta a helyi iparosokat, és helyet biztosított találkozóknak. Ez mára megváltozott.

Tulajdonképpen elveszítette az Ipartestület ezt a funkcióját, mivel az internet megjelenésével, mindenhol lehet tájékozódni, kapcsolatot építeni, kapcsolatban lenni, így ehhez nekünk is igazodnunk kellett.


Ezen dolgozunk a weboldalon, illetve a Facebook oldalon való megjelenésünkkel, és a programjainkkal. Most már nem az a fő célunk, hogy idehívjuk az embereket egy fix időpontban és előadást tartsunk, hanem az, hogy videós előadásokat készítsünk vállalkozásokat érintő témákban és ezeket a felvételeket megnézhetik, amikor idejük engedi. Persze szervezünk olyan rendezvényeket, eseményeket is, amin a személyes részvételre helyeződik a fő hangsúly, mivel semmi nem pótolja az emberi kapcsolatokat és erősíti a lokálpatriotizmust.
Egy újfajta életérzést, mindenki számára nyitott közösségi teret szeretnék az Ipartestületben megvalósítani, úgy, hogy azért mégis a vállalkozók lennének a  középpontban.

30 éve sikeres vállalkozó. Milyen tanácsokat adna egy kezdő, akár egyéni vállalkozónak vagy már egy növekedésben lévő szervezetnek?

Mi határozza meg ki a sikeres vállalkozó? Nekem a vállalkozás a családom anyagi biztonságának legfontosabb pillére. Tudom a megfelelő helyen kezelni. Az én cégem 1991 óta működik. Engem meg lehet találni, a telefonszámom 1994 óta változatlan.

Sajnos nagyon sok olyat látok, hallok meg tapasztalok, hogy évente dobálják a cégeket, mert különböző manipulatív tevékenységeket folytatnak, különböző visszaéléseket követnek el. Én erre büszke vagyok, hogy az én cégem 31 éves és folyamatosan ott van a piacon, jelen van, nekem nincs takargatnivalóm.
Mi a siker? Mindenkinek más a siker.
Nekem az volt a siker, hogy három gyermeket neveltem fel. Nekem az volt a siker, hogy meg tudjak nekik mindent adni. Elő tudjak teremteni minden olyan anyagi feltételt, ami arra kellett, hogy az ő taníttatásukat és az ő életüket tudjam egyengetni. Én nem vágytam többre, nem akartam, hogy gigacégem legyen, mert azt gondolom, hogy nem ez a legfontosabb.

Nagyon sok olyan sikeres vállalkozót ismerek, akinek rengeteg az irigye, mert csoda autóval közlekednek, „palotában” laknak, de egy pohár bor mellett arról mesélnek, hogy a saját vállalkozásuk rabszolgái. Rabságba tették önmagukat, és naponta tíz-tizenkét órákat dolgoznak még hétvégén is, csak azért, hogy a rendszerük fennmaradjon.

Ezt kívülről látva, nekem nagyon nem tetszik, de hát mindenki úgy éli az életét, meg a vállalkozását ahogy felépítette.

Ide nem szeretnék jutni sosem, nekem a szabadságom, a gyerekekkel töltött időm sokkal többet ér. 

Az lenne az én tanácsom minden kezdő vállalkozónak, hogy találja meg az egyensúlyt a munka és a magánélet között.

Jurás László családja körében
Jurás László és a családja
Jurás László lánya ballagásán

Mesélne pár szót a személyes és céges terveiről?

A magánéletemben egyértelműen nekem még mindig ugyanaz, segíteni három gyerekem, amíg befejezik az egyetemet, hogy utána el tudják indítani saját életüket és ezt majd sok sok unokával hálálják meg. Ez a legfontosabb. 

Eljutottam oda, hogy már több időm van magamra. Szeretnék sokat utazni. Mindig is nagy vágyam volt az utazás, van bőven úticél a bakancslistámon.

Nekem már nincsenek nagy vállalkozással kapcsolatos terveim. Sok mindenbe belevágtam, kipróbáltam, voltak bőven sikereim, kudarcaim, elég volt. Adjon egy stabil biztonságot, ez bőven elég.

Az energiámat én inkább a civil életre, a közösségformálásra szeretném fordítani, valamint kezdő kerületi vállalkozók felkarolására, minél több bemutatkozási lehetőséget biztosítani számukra. 

Időtlen-idők óta tagja vagyok a Rózsavölgyi Egyesületnek, akiket rendszeresen támogatok anyagilag a lehetőségeim szerint, mert egyszerűen a közösségépítés nálam nagyon fontos.

Szeretném az Ipartestületet olyan helyzetbe hozni, hogy a kerületben egy meghatározó civil szervezet legyen, amit mindenki ismer, mindenki tudja, hogy hol van és bármikor felkeresheti, ha bármilyen problémája, gondja van.

Arról nem beszélve, hogy az épületnek a felújításból adódó állapota annyira megváltozott pozitív irányba, hogy szeretnénk egy olyan közösségi teret létrehozni, ahová csak egyszerűen eljönnek, mert olyan szép a kertünk, ahol le lehet ülni egy padra,meg lehet inni egy kávét. A fő cél tehát mindenképp a közösségépítés.

A vállalkozókat továbbra is támogatjuk különböző eseményekkel, ilyen lesz a legközelebbi Borest is vagy ilyen a már hagyománynak számító Üzleti reggeli is.

A legfontosabb, hogy piacot tudjunk egymásnak teremteni, hogy a pénz itt maradjon kerületen belül. Fontos, hogy a helyi vállalkozók a kerületből tudjanak munkavállalókat felvenni. Mi szeretnénk ennek a körforgásnak a motorja lenni.

Ennek érdekében az Ipartestületet úgy építettem fel, hogy van egy kis csapatom, akiket magam köré gyűjtöttem. Ők lelkesek, ambícióval teli fiatalok, akik ismerik a kor technikai vívmányait, a kommunikációs csatornákat. Nekik ez már a vérükben van. Ezt a kis csapatot próbálom irányítani és tanulni tőlük, illetve elfogadni, amit ők az egyetemen tanultak.

Most amúgy is zajlik egy generációváltás a vállalkozásokban, a rendszerváltáskor kezdő vállalkozók mára nyugdíjközeli életkorba léptek és át kell adni a stafétát a fiataloknak. Ebben is szeretnénk segíteni.

Képviselőként mik a tervei?

Nekem rendkívül fontos Rózsavölgy, nagyon sokat dolgozom érte. Azt gondolom a fejlődés szemmel is látható. Szeretném, ha 2024-ben is bizalmat szavaznának nekem, hogy a következő öt éves ciklusban is képviselhetném Rózsavölgy érdekeit az önkormányzatban. Ezért is dolgozom keményen.

Nagyon köszönöm az interjút! Sok sikert kívánok a célok eléréshez és gratulálok az eddigi eredményekhez.

Kapcsolódó hírek

II. Dél-budai Kézműves Vásár

Szereted az eredeti kézműves ajándékokat és finomságokat? Akkor várunk a II. Dél-Budai Kézműves Vásáron! Ismerd meg a kerület kistermelői által szeretettel, gondosan készített termékeket, fogjunk össze az egyediért!  A vásár

Március 15 megemlékezés

Budafok-Tétény Általános Ipartestület elnökség tagjai is lerótták tiszteletüket az 1848-49-es szabadságharc hősei előtt.

Szépségnap képes beszámoló

Szombaton tartott Szépségnapunk képekben. 👇 Az esemény célja az volt, hogy a szépségipar és egészségmegőrzés területén kerületünkben működő, kiváló minőséget nyújtó vállalkozókkal találkozzanak az érdeklődők. A szakemberekkel való személyes kontaktus jó alkalom volt arra, hogy a látogatók kérdezzenek és tanácsokat kapjanak az aktuális szépségipari trendekről, illetve kipróbálják a szépségápoláshoz és egészséges életmódhoz kapcsolódó termékeket.

Szépségnap a Székházban 2024. március 9-én 14.00 – 18.00

Ingyenesen látogatható rendezvényt szervez Budafok-Tétény Általános Ipartestülete, a felújított székházban, szépség – egészség témában. A kiállításon 15 kerületi szolgáltató standját tekinthetik meg a látogatók, ahol kérdezhetnek és
tanácsokat kaphatnak az éppen aktuális szépségipari trendekről.

Ez is érdekelhet

Aktuális

II. Dél-budai Kézműves Vásár

Szereted az eredeti kézműves ajándékokat és finomságokat? Akkor várunk a II. Dél-Budai Kézműves Vásáron! Ismerd meg a kerület kistermelői által szeretettel, gondosan készített termékeket, fogjunk össze az egyediért!  A vásár

ELOLVASOM »
Rendezvény

Szépségnap képes beszámoló

Szombaton tartott Szépségnapunk képekben. 👇 Az esemény célja az volt, hogy a szépségipar és egészségmegőrzés területén kerületünkben működő, kiváló minőséget nyújtó vállalkozókkal találkozzanak az érdeklődők. A szakemberekkel való személyes kontaktus jó alkalom volt arra, hogy a látogatók kérdezzenek és tanácsokat kapjanak az aktuális szépségipari trendekről, illetve kipróbálják a szépségápoláshoz és egészséges életmódhoz kapcsolódó termékeket.

ELOLVASOM »
Aktuális

Szépségnap a Székházban 2024. március 9-én 14.00 – 18.00

Ingyenesen látogatható rendezvényt szervez Budafok-Tétény Általános Ipartestülete, a felújított székházban, szépség – egészség témában. A kiállításon 15 kerületi szolgáltató standját tekinthetik meg a látogatók, ahol kérdezhetnek és
tanácsokat kaphatnak az éppen aktuális szépségipari trendekről.

ELOLVASOM »
Rendezvény

Ismét ellátogatott a Mikulás az Ipartestületbe

A december hónap talán a legnépszerűbb időszak a gyerekek körében: Mikulás, majd karácsony és ráadásul kezdődik a téli szünet is. És ha szerencsénk van még hó is esik. 2023. december 6-ára szervezte a Budafok-Tétény Általános Ipartestülete a kerület legnagyobb Mikulás ünnepségét, ahol több száz gyereket és a szüleiket látták vendégül.- Kovács Csaba beszámolója

ELOLVASOM »
Rendezvény

6. Borest beszámoló

Budafok-Tétény Általános Ipartestület által szervezett borest egy igen nívós, népszerű bállá nőtte ki magát.
Jurás László, az Ipartestület elnöke-az est folyamán pedig profi házigazda- megnyitó beszédében kiemelte, hogy a Borest már hagyománnyá vált, amivel teljesen egyet tudok érteni. Azt gondolom egy esemény nem attól lesz hagyomány, ha szervezők rendszeresen, évről-évre megrendezik azt, hanem a visszatérő vendégek teszik azzá. A 6. Boresten rengeteg ismerős arc volt jelen, ami számomra azt jelenti, hogy a tavalyi alkalommal is remekül érezték magukat – Kovács Csaba beszámolója

ELOLVASOM »