interjú Dr. Túry Dániel Miklós ügyvéddel
Kezdjük az elején! Ön mindig is vállalkozóként volt, vagy alkalmazottként kezdte meg az ügyvédi tevékenységét?
Ügyvédjelöltként, tehát alkalmazottként kezdtem a szakmát, és amint letettem a szakvizsgát, azonnal önálló irodát nyitottam. Mindig is ez volt a célom és nagyon örülök, hogy a lakóhelyemen működhetek, a XXII. kerületben.
Milyen témában tud Ön segíteni egy kezdő vállalkozónak vagy már egy működő vállalkozásnak?
Egy ügyvédnek nagyon széles körben kell tudnia támogatni, segítenie az ügyfeleit. Mivel a kérdés jelen esetben a cégekre vonatkozott, így a válaszom: A cégalapítástól kezdve, a cégmódosításon keresztül a végelszámolásig számos jogi feladat adódik. A leggyakoribbak a vállalkozási és munkaszerződések szerkesztése, adatvédelemi kérdések megválaszolása, követelésbehajtás, peren kívüli megállapodások menedzselése és peres képviselet.
De a vállalkozó ügyfeleim általában megkeresnek magánügyeik intézésével is. Ingatlannal kapcsolatos szerződések és házassági vagyonjogi szerződések fordulnak elő a leggyakrabban.
Mi a különbség a vállalkozási formák között, illetve melyik a legnépszerűbb az Ön praxisában?
Kezdő vállalkozók– akik kicsiben gondolkodnak -, a leggyakoribb formája az egyéni vállalkozás. Itt a felelősség korlátlan, a magánvagyon összeolvad a vállalkozás vagyonával. Viszont nagyon egyszerűen és gyorsan alapítható, nincs szükség ügyvédre. KATA adózási forma is választható és a többi cégformával szemben bármikor szüneteltethető.
A Kkt. és Bt. manapság egyre kevésbé népszerű cégforma, egyetlen előnye talán a Kft-vel szemben, hogy szintén választhatja a KATA adózási formát, azonban nagyon hasonlóan működik mint egy Kft., viszont a beltag felelőssége korlátlan.
Az egyéni vállalkozás melletti leggyakoribb forma a korlátolt felelősségű társaság, amely előre meghatározott összegű törzsbetétekből álló törzstőkével alakul. A törzstőke mértéke minimum 3.000.000,- Ft. A tagok üzletrészekkel rendelkeznek a társaságban. Az üzletrész a törzsbetéthez kapcsolódó tagsági jogok és kötelezettségek összessége. Itt főszabály szerint a tag magánvagyonával nem felel a társaság működéséért.
A zrt. és nyrt. egy jóval összetettebb és ritkábban választott cégforma, erre most nem térnék ki.
Mi kell a Kft. forma alapításához?
A kft. alapítása ügyvédköteles eljárás. Tömören: szükség van legalább 1 tagra és 1 ügyvezetőre, 3.000.000,- Ft törzstőkére, egy székhelyre. Az alapítása illetékmentes.
Javaslom, hogy amikor céget alapítanak, már a megalapítás előtt lépjenek kapcsolatba egy könyvelővel az adózási forma átbeszélése miatt, hiszen az alapításkor egy ügyvédnek erről nyilatkoznia kell.
GDRP? Kinek és mikor van rá szüksége?
A GDPR az EU általános adatvédelmi rendelete. A rendelet 2016. május 24-én lépett hatályba, és kétéves türelmi időszak után 2018. május 25-től kell alkalmazni. Érdekes jelenség, hogy közel hasonló tartalmú jogszabályok korábban is hatályban voltak, de nem éltek igazán a köztudatban – az adatvédelem a figyelem középpontjába igazán ezen rendelet elfogadásával került.
Mindenkire vonatkozik, aki valamilyen formában adatot kezel és igazából is nincs olyan (legálisan működő) vállalkozás, aki ne kezelne legalább számlázási adatokat.
Ebben az esetben szükséges egy szabályzatot írni az adatok kezelésének rendjéről, ezzel kapcsolatosan tájékoztatni az ügyfeleket. Bizonyos esetekben az ügyfeleknek kifejezetten nyilatkozniuk kell az adatkezeléshez való hozzájárulásukról.
Mit tanácsolna egy kezdő vállalkozónak, hogyan igazodjon el a bürokrácia útvesztőjében?
Keressen fel és segítek. Tapasztalataim szerint, ha önállóan szeretne egy jogban járatlan vállalkozó például szerződést írni, a gyakorlatlanság miatt később sok jogvita keletkezhet belőle. Talán elsőre nem úgy tűnik, de egy szakember igénybevételével a vállalkozó hosszútávon pénzt és időt spórol.
dr. Túry Dániel ügyvéd ingyenes jogi tanácsadást nyújt a Budafok-Tétény Általános Ipartestület tagjainak.
Az ügyvéd úr szívesen látja a vállalkozókat akár az irodájában vagy telefonon, email-ben és akár Skypeon is.
Elérhetőségek: www.tdmlegal.hu; info@tdmlegal.hu , 06-20-476-2598 , facebook.com/ipartestulet22