Történelmi áttekintés
Mielőtt sor kerül erre az igazán különleges eseményre, egy pár mondatban, érdemes a Mikulás történetét bemutatni, hogy honnan és mikortól várjuk a nagyszakállas, piros ruhás “öreg” urat.
Talán nem újdonság senkinek az az információ, hogy a Mikulás a keresztény egyházból ismert személy, bizonyos szent Miklós, akiről tudjuk, hogy gazdag családban született, de korán árvaságra jutott. Miután magára maradt, nevelését érsek nagybátyja folytatta, akivel egy kolostorban nőtt fel. Vélhetően ennek hatására választotta a papi hivatást. A legenda szerint a vagyonát már akkor is a szegények és az árván maradt gyerekek megsegítésére fordította, ezért már akkor nagy tiszteletnek örvendett. A fennmaradt írások szerint 342. december 6-án halt meg, ezért ezen a napon tisztelegnek előtte.
Miért pont Mikulás?
A Mikulás szó, szlovák eredetű, és a Miklós névből ered. Pár évtizeddel ezelőtt, azonban átvettük az orosz megnevezést is a Fagy Apót, melyet mi magyarok Télapónak fordítottunk.
Ha különbséget akarunk tenni a két megnevezés között, akkor a Télapó a nyugati keresztény kultúrkörben, az angolszász területeken elterjedt figura, angol megnevezése szerint Santa Claus. Náluk karácsonykor ő hozza az ajándékot. Ezzel szemben mi december 6-án Szent Miklós hagyományait elevenítjük fel. Az összemosódás fő oka egészen egyszerű: mindkét karakter, egy hosszú szakállas, ősz hajú öreg úr.
Bárhogyan is nevezzük, mindkét alak, szerethető és jóságos, akit a gyerekek minden évben nagy izgalommal várnak.
Magyarországon a Mikulás
Magyarországon a 20. század végéig, a “miklósolás” egy ismert népszokás volt, amikor is a faluban élő idősebb nők, álruhát húztak és meglátogatták a környékben élő gyerekeket, akiket számon kértek, hogy megtanulta-e a leckéjét, jól viselkedett-es és, hogy tud-e imádkozni. Természetesen mindenre igen választ kaptak, így a látogatás végén együtt imádkoztak a gyerekekkel, majd egy kis csomagot kaptak édességgel és almával megtöltve. Ez a szokás alakult át a keresztény hagyományokból ismert Mikulásozássá. Az, hogy a Mikulást az ablakba kitett tiszta cipőkkel várjuk, nagyjából 100 éve szokás. Ezzel Szent Miklós előtt tisztelgünk, aki segített a szegényeken és az árvákon, de hogy ne fedje fel a kilétét, az éj leple alatt “látogatta” meg őket.
Mikulás, Mikulás, kedves Mikulás!
A fenti olvasmány talán csak a szülőknek érdekes, hisz a gyerekeket leginkább a Mikulás és az ajándékok hozzák izgalomba. Bátran kijelentjük, hogy az Ipartestület a kerület legnagyobb Mikulás Ünnepségére invitálja a kedves szülőket és a gyerekeket.
Nagyon fontos információ, hogy a rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, hisz a Mikulásnak aznap este, még rengeteg gyereket kell meglátogatnia, így csak bizonyos számú apróságot tud személyesen megajándékozni.
Részletes információkért kattintson Facebook eseményünkre, jelezze részvételi szándékát, illetve hívja meg ismerőseit is!
Időpont: 2021. december 6. 17.00 óra
Helyszín: 1221 Budapest, Mária Terézia u. 60. Ipartestület székház
Kérjük a szülőket, hogy email-ben jelezzék számunkra a saját nevüket, illetve a gyermek(ek) nevét és korát, illetve, hogy melyik időpontban szeretnének érkezni.
Várunk minden kedves érdeklődőt, tegyük együtt emlékezetessé a gyerekek idei Mikulás ünnepségét
Támogatók:
Budafok-Tétény Általános Ipartestület
Budapest Főváros XXII. kerület Budafok-Tétény Ökormányzata
XXII. kerületi Roma Önkormányzat
Bartal László
Molnár Gyula